Ekstruzja profili z tworzyw sztucznych – na czym polega ten proces?

Profile z tworzyw sztucznych stanowią niezbędny element współczesnego budownictwa oraz wielu branż przemysłu. Możliwość dostosowania materiału pod konkretne potrzeby oraz zdolność dopasowywania kształtów – to cechy, dzięki którym wyroby te stały się popularne niemal na całym świecie. Bardzo interesujący jest również sam proces tworzenia takich produktów. Bazuje on głównie na czynności ekstruzji oznaczającej w uproszczeniu wytłaczanie. Na czym polega ta metoda i dlaczego akurat z niej korzysta się podczas kształtowania profili? O tym opowiemy w poniższym wpisie.

Czym jest ekstruzja?

Do produkcji profili z tworzyw sztucznych używa się głównie materiałów z grupy termoplastów. Mogą się one oczywiście różnić właściwościami względem przeznaczenia, jednak zasada działania we wszystkich przypadkach jest podobna. Tworzywo termoplastyczne reaguje na wysoką temperaturę zmianą stanu skupienia. Mianowicie, przy odpowiednim nagrzaniu materiał staje się półpłynny, co ułatwia jego formowanie. Po przywróceniu temperatury pokojowej, tworzywo ponownie zastyga.

Ekstruzja wykorzystuje specyfikę tych materiałów, przez co w momencie zmiany stanu skupienia na półpłynny, wytłacza wyrób poprzez kształtowanie. Odbywa się to przy użyciu specjalistycznych głowic formujących, które następnie wysyłają produkt do kalibratorów odpowiedzialnych za ostatnie szlify i poprawki. Dzięki metodzie ekstruzji możliwe jest tworzenie profili o sporych rozmiarach, co niejednokrotnie jest przez wykonawców mocno pożądane.

Ekstruzja profili z tworzyw sztucznych – na czym polega ten proces?

Jak wyglądają głowice formujące?

Jeśli chodzi o głowice odpowiedzialne za wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych, są one tworzone w zależności od wymagań klienta. Firmy produkujące profile mają wiele typów głowic przeznaczonych do produkcji uniwersalnych wyrobów. Niemniej jednak, na specjalne życzenie możliwe jest zaprojektowanie takiego kształtownika zgodnie z projektem przesłanym przez kontrahenta. Sama głowica występuje w postaci metalowego szablonu, na którym nawiercany jest otwór symbolizujący dokładnie przekrój późniejszego profilu. Taka opcja umożliwia tworzenie produktów o naprawdę skomplikowanych kształtach.

Dlaczego niemal wszyscy producenci profili korzystają z ekstruzji?

Korzystanie z ekstruzji w ramach tworzenia profili z tworzyw sztucznych jest w pełni uzasadnione. To najprostsza, a zarazem najbardziej efektywna metoda wytłaczania. Nagrzanie materiału i puszczenie go w głąb instalacji pod konkretnym ciśnieniem, generuje bardzo małe koszty. Dodatkowo, kiedy na drodze płynącego materiału postawimy głowicę z wyciętym otworem, produkt zaczyna kształtować się niemalże samodzielnie.

Proces ekstruzji może być wykonywany w pełni automatycznie, co opłaca się zakładom produkcyjnym i jest dla nich maksymalnie korzystne. Podobną wygodę zabieg ten gwarantuje osobom zatrudnionym na stanowiskach wykonawczych – są one przydzielane wyłącznie do sterowania automatami, a nie do fizycznej pracy. Sam proces ekstruzji jest stosunkowo tani, przez co klienci nie płacą za gotowe wyroby ogromnych sum pieniędzy.